Poczta enter.net.pl | Pobieralnia (linkownia) | ENTER FAQ | Mapa Forumowiczow (motiwm) | Watki archiwalne
Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Silva rerum » FAQ-Oprogramowanie
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odzyskiwanie danych - PC Inspector File Recovery
 Post Napisane: N 28.05.2006 10:38 
Offline

Dołączył(a): Wt 10.05.2005 16:38
Posty: 4542
Lokalizacja: Łódź
PC INSPECTOR File Recovery 4.x jest programem do ratowania danych, który obsługuje następując systemy plików: FAT 12/16/32 i NTFS.
Poniżej kilka nowości programu PC INSPECTOR File Recovery 4.x
- Automatycznie odnajduje napędy także wtedy, kiedy Boot Sektor lub FAT został skasowany lub uszkodzony
- Odtwarza pliki z ich oryginalnym czasem i data powstania.
- Rekonstruuje także takie pliki, przy których brak odsyłacza z folderu, w którym się ten plik znajdował. Produkty firm konkurencyjnych nie potrafią odtworzyć takich plików. Specjalna funkcja odtwarzania obsługuje następujące formaty plików: ARJ, AVI, BMP, CDR, DOC, DXF, DBF, XLS, EXE, GIF, HLP, HTML, HTM, JPG, LZH, MID, MOV, MP3, PDF, PNG, RTF, TAR, TIF, WAV, ZIP.
Program PC INSPECTOR File Recovery 4.x nie może nam pomóc przy mechanicznych problemach nośnika danych. Jeśli twardy dysk nie jest juz rozpoznawany przez BIOS, ewentualnie wydaje z siebie nietypowe odgłosy wynikające z mechanicznego uszkodzenia dysku.

Odzyskujemy dane

Do odzyskania danych posłużymy się darmowym programem PC INSPECTOR File Recovery.
Z uwagi na to że zainstalowanie programu może nadpisać klastry nie należy instalować programu na dysku z którego chcemy odzyskać dane!
Po uruchomieniu programu pokazuje się okno wyboru języka, wybieramy polski. Po tym pojawia się na ekranie menu, z którego można wybrać jedną z trzech różnych metod rekonstrukcji plików.
- Odzyskaj skasowane pliki ( jeśli chcemy odzyskać skasowane dane)
- Znajdź utracone dane ( Jeśli dane zostały utracone w skutek szybkiego formatowania, wymazywania, awarię systemu itp.
- Znajdź utracony dysk ( jeśli litera dysku jest niedostępna lub dysk jest niedostępny)

Obrazek

Odzyskiwanie skasowanych plików

Wybieramy Dysk z menu Obiekt. Wybieramy Dysk logiczny, który zawierał skasowane dane. Należy zwróć uwagę, że dyski wymienione są na liście dwukrotnie.

Obrazek

Pierwszy raz ze względu na dysk fizyczny, do którego należą poszczególne partycje. Drugi raz zgrupowane są według przydzielonych im przez Windows liter. Nie ma znaczenia, z którego zestawu skorzystamy. Szukamy skasowanych plików w folderze Skasowane.

Obrazek

Zaznaczamy plik (aby wybrać więcej niż jeden zaznaczaj trzymając wciśnięte klawisze CTRL lub SHIFT) i zapisujemy go na innym dysku wybierając Zapisz w... z menu Obiekt.
Dodatkowo możemy poszukać określonego pliku (lub kilku z nich) wybierając Znajdź z menu Obiekt. Na odnalezione pliki kilkamy prawym przyciskiem myszy i podajemy lokalizację dla ich zapisania.

Odzyskiwanie utraconych plików/folderów

Wybieramy Dysk z menu Obiekt. Wybieramy Dysk logiczny, który zawierał utracone pliki/foldery. Należy zwróć uwagę, że dyski wymienione są na liście dwukrotnie. Pierwszy raz ze względu na dysk fizyczny, do którego należą poszczególne partycje. Drugi raz zgrupowane są według przydzielonych im przez Windows liter. Nie ma znaczenia, z którego zestawu skorzystasz.

Obrazek

Wybieramy Znajdź utracone dane z menu Narzędzia. Okno dialogowe, które się pojawi, pozwoli na sprecyzowanie zakresu poszukiwań (na przykład jeśli mniej więcej wiesz gdzie może znajdować się plik/folder przesuwamy suwak Początkowy sektor odpowiednio w prawo). Po zakończeniu skanowania klastrów patrzymy w w folderze Utracone co zostało znalezione.

Obrazek

Zaznaczamy plik (aby wybrać więcej niż jeden zaznaczaj trzymając wciśnięte klawisze CTRL lub SHIFT) i zapisujemy go na innym dysku wybierając Zapisz w... z menu Obiekt.
Ważne: Jeśli plik został odnaleziony pod zmienioną nazwą i ma nieokreślony rozmiar (na przykład cluster40.jpg), możemy skorygować nazwę/rozmiar wybierając Właściwości z menu Obiekt. A gdy plik jest za mały po prostu zwiększ jego rozmiar.
Oprócz skanowania klastrów możemy szukać skasowanego/utraconego pliku (lub wielu z nich) wybierając Znajdź z menu Obiekt.

Dysk został wymazany szybkim formatowaniem

Powtarzamy dwa pierwsze kroki. Ważne: By otworzyć dysk i zapisać dane wybierz opcję "bez FAT", gdyż FAT został usunięty przez szybkie formatowanie.

Dysk zniknął, w wyniku uszkodzenia tablicy partycji

Wybierz Dysk z menu Obiekt. Wybierz Dysk fizyczny, który zawiera utraconą partycję i kliknij przycisk Znajdź dyski logiczne.... Dysk fizyczny to stały dysk, który podzielony został na partycje. Lista partycji z przydzielonymi im przez system literami znajduje się pod wykazem dysków fizycznych.

Obrazek

Okno, które się pojawi, pozwoli na ograniczenie zakresu poszukiwań.

Obrazek

Po zakończeniu przeszukiwania, jeśli dysk logiczny został znaleziony, wybieramy go na karcie Dysk logiczny. Zdarza się, że odnalezionych zostanie więcej dysków, niż było utworzonych. Dzieje się tak dlatego, że zapisanych jest kilka kopii rekordu rozruchowego (gdzie gromadzone są informacje o dyskach logicznych). Najpierw więc skorzystamy z opcji Podgląd, by wybrać właściwie.
Zawartość wybranego dysku znajdziemy w folderze Główny.

Obrazek

Wybieramy plik (jeśli chcemy wybrać ich więcej zaznaczamy trzymając wciśnięte klawisze CTRL lub SHIFT) i zapisujemy go na innym dysku przy pomocy przycisku Zapisz jako z menu Obiekt. Dodatkowo możemy poszukać usuniętych plików wybierając Szukaj z menu Plik.


Windows jest uszkodzony i nie startuje

File Recovery do działania wymaga systemu Windows. Dlatego należy użyć innego dysku twardego z zainstalowanym zarówno Windows jak i File Recovery. Ustawiamy go jako master, a uszkodzony jako slave.

Strona domowa programu: http://www.pcinspector.de
Polska wersja:http://www.bwportal.pl/Downloads-index-req-viewdownloaddetails-lid-10.phtml

Jak się zachować gdy utracimy dane

W przypadku utraty danych nie wolno pod żadnym pozorem stosować defragmentatora. Dlaczego? Otóż jego zadaniem jest aby zapisane części plików znajdowały się w kolejnych klastrach dysku. W momencie utraty danych, w wyniku uszkodzenia systemu plików, defragmentator uznaje za wolne te obszary dysku, na których znajdują się zagubione pliki i nadpisuje je innymi. Wtedy to już „musztarda po obiedzie” - tym sposobem zostaje zablokowana możliwość odzyskania danych. Dlatego po utracie danych nie stosuj opcji defragmentacji!

Wyłącz komputer, nie zamykając systemu. Kolejną czynnością, której nie powinniśmy wykonywać to standardowe zamknięcie systemu, gdy doszło już oczywiście do utraty danych. Trzeba wiedzieć, że nie wolno wyłączać systemu w typowy sposób. Należy po prostu odłączyć zasilanie od komputera, poprzez przytrzymanie przez kilka sekund przycisku Power lub wręcz odłączenie kabla zasilającego komputer. W momencie typowego zamykania systemu komputer zapisuje zmiany, jakie zaszły podczas pracy systemu. Proces ten polega na tworzeniu nowych plików. A kiedy nowe pliki zastępują miejsce usuniętych, prawdopodobieństwo odzyskania utraconych informacji znacznie się zmniejsza. Dodatkowo mamy na uwadze fakt, iż zawsze może nastąpić mechaniczne uszkodzenie dysku. Wyłączając niezwłocznie komputer nie narazisz się na przykład na porysowanie powierzchni talerzy w dysku twardym przez uszkodzone głowice.

Narzędzie ScanDisk,(CHKDSK) służy do analizy i naprawy struktury plików. Jeżeli ScanDisk (CHKDSK) podczas procesu skanowania natrafi na uszkodzony plik, którego niektóre klastry są nieczytelne, wówczas z tych uszkodzonych klastrów stara się przeczytać tak dużo danych jak tylko może. Następnie przenosi je w nowe miejsce. Dlatego w przypadku gdy stracisz ważne pliki i uruchomisz opcję ScanDisk (CHKDSK), istnieje ogromne ryzyko, iż na miejsce starych, utraconych danych mogą zostać zapisane tworzone przez program nowe. Opisywane zjawisko to znane nam już dobrze nadpisanie danych. Mamy wtedy poważny problem, gdyż nadpisanie danych często uniemożliwia ich odzyskanie.

Nie otwierajmy dysku. Otwarcie obudowy dysku twardego w pomieszczeniu, które nie jest do tego przystosowane powoduje bezpowrotną utratę danych lub drastyczne zmniejszenie żywotności nośnika. Dzieje się tak dlatego, że nośniki produkowane są w sterylnych, niemalże „kosmicznych”, laboratoryjnych warunkach. Pojedynczy pyłek kurzu może mieć szerokość równą kilku lub kilkudziesięciu ścieżkom dysku, na których zapisane są nasze dane. Na każdej ścieżce może być zapisanych kilka plików. Wyobraźmy sobie więc straty, jakie może spowodować kurz dostający się do wnętrza dysku twardego. Bezpiecznie możemy ściągnąć obudowę HDD tylko w przystosowanych do tego celu miejscach, takich jak hale technologiczne producentów dysków twardych czy specjalistyczne laboratoria. Tylko w takich miejscach dysk będzie bezpieczny, gdyż tylko tam panują warunki bezwzględnej czystości powietrza.

Jak się ustrzec przed utratą danych


Ostatnio edytowano So 03.06.2006 10:05 przez beton, łącznie edytowano 5 razy

Góra 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
 Strona 1 z 1 [ Posty: 1 ] 
Strona główna forum » Silva rerum » FAQ-Oprogramowanie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Polityka Cookies